kabel hdmi

Posiadając sprzęty takie jak telewizor, monitory do komputerów czy konsole do gier potrzebujemy kabla hdmi. Bez niego żadne powyższych urządzeń nie będzie działać, wiec zakupem kabla najlepiej zainteresować się od razu przy kupnie danego sprzętu.

Czasem, kable dodawane są do urządzenia, jednak i tak warto mieć jakiś w zapasie. Nikt chyba nie lubi sytuacji, kiedy musi przestać oglądać swój ulubiony serial lub grać w nowo kupioną grę dlatego, że kabel się zepsuł.

Musimy wtedy udać się do sklepu lub też zamówić go przez internet jednak wtedy trzeba uzbroić się w cierpliwość. Dlatego lepiej być przygotowanym na taką ewentualność i zapasowe kable hdmi na wszelki wypadek trzymać w szufladzie. No dobrze skoro już ustaliliśmy, że taki kabel jest konieczny pojawia się najważniejsze pytanie, jaki kabel hdmi kupić? Odpowiedź, niby jest oczywista, bo w końcu co to za różnica prawda? Jednak nie do końca, ponieważ jeżeli chcemy cieszyć się jak najwyższą jakością obrazu czy dźwięku powinniśmy dobrze pomyśleć nad zakupem odpowiedniego kabla. Wybór niej jest tak prosty, jak by się mogło wydawać, ponieważ gama produktów, z których możemy wybierać jest naprawdę spora.

monitory

Od czego należy więc zacząć?

Po pierwsze należy wybrać specyfikację naszego przyszłego kabla. Dzielą się one na trzy rodzaje. HDMI 1.4 gdzie jakość video jest maksymalnie FullHD/60fps lub 4K/30fps liczba maksymalna obsługiwanych kanałów audio wynosi 8, nie ma też obsługi HDR, a jego przepustowość wynosi 10,2 GB s. Drugim rodzajem jest HDMI 2.0, obsługuje on statyczne HDR, a maksymalna liczba obsługiwanych kanałów audio to 32. W tym standardzie przepustowość wynosi 18 Gb/s. Jakość video to maksymalnie 4K/60fps. Najnowszym standardem jest HDMI 2.1, który także obsługuje maksymalnie do 32 kanałów audio. Maksymalna jakość video to 4K/120fps lub też 8K/120fps. Przepustowość w tym przypadku wynosi 48 Gb/s. Obsługuje także dynamiczne HDR.

Pamiętajmy też, aby wybierając kabel zwrócić uwagę na jego długość. Powinna być ona dopasowana na tyle ile nam potrzeba, nie powinien być on za długi, aby nie narażać go niepotrzebnie na możliwe uszkodzenia mechaniczne. Na rynku istnieje bardzo wiele różnych długości kabli hdmi, tak więc znalezienie odpowiedniego nie powinno być trudne. Kolejnym punktem, na którym należy kierować się przy zakupie kabla hdmi jest jego wykonanie. Powinien być on wykonany solidnie. Zwrócić uwagę należy na materiał, z jakiego kabel został wykonany.

Preferowana jest tutaj miedz beztlenowa. Jeżeli chcemy postawić na coś tańszego, a nie zależy nam aż tak na jakości to wyborem może być kabel aluminiowy. Jeżeli chcemy postawić na coś, co jest dobre jakościowo, jednak nie z najwyższej półki, a jednocześnie nie jest zbyt drogie to warto zainteresować się przewodami stalowo-miedzianymi. Jednym z atutów, który jest dość często wspominany jest pozłacane złącze kabli hdmi. Jednak nie jest wcale prawdą, że kable takie oferują dużo lepszą jakość obrazu.

jaki kabel hdmi

Wybierając kabel hdmi powinniśmy przede wszystkim kierować się jego wykonaniem oraz tym do czego ma nam służyć. Wbrew pozorom na kable nie trzeba jednak wydawać ogromnej ilości pieniędzy. Nawet kupując sprzęt z niższej półki nie powinniśmy spodziewać się problemów, ponieważ kable hdmi zazwyczaj działają dobrze. Rzeczą oczywistą jest, że przewody te mogą ulec uszkodzeniu przez niewłaściwe użytkowanie lub też może czasem powodować problemy z obrazem. Podstawą przy wyborze odpowiedniego kabla powinno być urządzenie, jakie chcemy nim podpiąć.

Czy zadowolimy się zwyczajnym Full HD, ponieważ nic więcej nam nie potrzeba? Czy też może chcemy zainwestować w kabel hdmi obsługujący 4K? Odpowiedzią powinien być tu sprzęt, z którego korzystamy. Jeżeli obsługuje on obraz 4K to być może warto jednak zakupić kabel, który pozwoli cieszyć się nam wyższą jakością obrazu. Zazwyczaj różnica cenowa nie jest aż tak znacząca, natomiast różnica w obrazie może być już zauważalna. Obraz 4K staje się już praktycznie normą tak w telewizorach, jak i konsolach. Więc jeżeli mamy sprzęt, który kupiliśmy niedawno warto zakupić taki który obsługuje ten format. W innym przypadku powinniśmy sprawdzić parametry swojego sprzętu i na tej podstawie dokonać zakupu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here