jakim programem nagrywać gry

Coraz więcej z nas gra w gry. Jeszcze dwadzieścia czy dwadzieścia pięć lat temu granie w gry uchodziło za coś niepoważnego lub też za coś co jest przeznaczone wyłącznie dla dzieci lub w najlepszym razie za coś dla dzieci i młodzieży.

Obecnie po kilku dekadach rozwoju branży gier, jej ogromnej popularyzacji w świadomości masowego odbiorcy, a także coraz większemu i szybszemu postępowi technologicznemu, w 2020 roku gry komputerowe i konsolowe stały się na tyle dużym, dochodowym i poważnym rynkiem, że nie jest on już utożsamiany z prostymi i prymitywnymi grami dla nastolatków i studentów, ale z medium które może być stawiane na równi chociażby z filmami i serialami.

Jest nawet lepiej, ponieważ branża gier już kilka lat temu przegoniła branżę filmową w przychodach. Obecnie więcej zarabia się na tworzeniu i wydawaniu gier niż chociażby na kręceniu nawet najbardziej kasowych filmów z Hollywood. Gry takie jak Red Dead Redemption 2 sprzedają się przykładowo w takich ilościach w jakich sprzedają się bilety na popularniejsze filmy. Koszt jaki konsument musi zapłacić za bilet wynosi od 15 do 30 złotych. Koszt jaki musi zapłacić za zakup gry takiej jak Red Dead Redemption wynosi natomiast 250 czy nawet 300 złotych. Różnica jest więc kolosalna, tak samo jak kolosalny jest zarobek firmy tworzącej takie gry – i to nawet jeżeli od tego wszystkiego odliczymy ogromne koszty produkcji, które są zauważalnie większe niż w przypadku filmów.

streaming gier

Rozwój rynku gier komputerowych i konsolowych doprowadził oczywiście również do dużych zmian w społeczeństwie. Kilkanaście lat temu rozpopularyzował się przykładowo zawód streamera, który jeszcze piętnaście lat temu nie istniał, a obecnie jest jednym z bardziej dochodowych zawodów, który oczywiście dostępny jest tylko dla nielicznych, którzy potrafią się wybić na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.

Streamerzy nagrywają swoje livestreamy z najpopularniejszych gier przede wszystkim na dwóch głównych serwisach, czyli Twitchu oraz YouTube. Są to obecnie jedyne dwa serwisy na których tego typu streaming się opłaca, ponieważ mają one ogromne bazy użytkowników.

Jak zostać streamerem? Niestety zdecydowanie nie jest to zawód dla każdego. Oprócz wymagań technicznych, które każdy z nas może spełnić jeżeli zainwestuje w siebie kilka czy kilkanaście tysięcy złotych (mowa tu o komputerze wraz z peryferiami, o dobrym mikrofonie i słuchawkach, o fotelu, a także o odpowiednim oprogramowaniu do nagrywania) będziemy musieli również spełniać wymagania personalne. Mowa tutaj na przykład o dużej charyzmie i umiejętności składnego i ciekawego komentowania tego co robimy przez dosłownie cały czas. Liczy się również nasz wygląd, nasza barwa głosu, nasza gestykulacja czy też nasze poczucie humoru – wszystkie te elementy składowe połączone razem są w stanie przyciągnąć do naszej osoby i naszej twórczości potencjalnych stałych widzów. Niestety nie każdy z nas ma gadane, nie każdy z nas ma dobry głos i nie każdy z nas jest zabawny – dlatego też dobrym streamerem może zostać tylko garstka.

Oprócz wymienionych wyżej wymagań, będziemy potrzebowali również odpowiedniego oprogramowania do nagrywania gier. Jakim programem nagrywać gry? Na rynku dostępnych jest kilka dobrych programów, zarówno tych płatnych jak i darmowych.

chłopak gra

Pierwszym z nich, które jest jednocześnie najpopularniejszym tego typu oprogramowaniem i które jest najczęściej używane przez profesjonalnych streamerów, jest OBS. Program ten posiada dość archaiczny interfejs (który jednak w kolejnych aktualizacjach jest powoli odświeżany), ale posiada on za to bardzo dobry system integracji z Twitchem dzięki czemu możemy streamować na tę platformę w bardzo wygodny i szybki sposób – oczywiście po odpowiedniej konfiguracji, która zajmie nam kilkanaście czy kilkadziesiąt minut.

Drugim programem, który jest najczęściej wybierany jako zamiennik OBSa (pewnie dlatego, że posiada też darmową wersję) jest Bandicam. Nie posiada on aż tylu opcji co OBS, ale możemy w nim ustalić m.in w jakiej jakości chcemy nagrywać i z jaką rozdzielczością, a także szybko i łatwo zapisywać nasze livestreamy czy potem nawet je edytować.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakiej firmy laptop
Następny artykułJaki dysk do laptopa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here