jaki dysk twardy

Wszyscy potrzebujemy od czasu do czasu chwili wolnego czasu podczas której możemy się zrelaksować i odpocząć od pracy, szkoły czy po prostu cięższego dnia w naszym życiu. Jedni najbardziej potrafią się odstresować wychodząc ze znajomymi do baru czy kawiarni, inni oglądając z drugą połówką jakiś film w kinie, inni natomiast robiąc smaczny obiad czy kolację i zjadając go z kimś bliskim. Bardzo dużo osób najlepiej czuje się też kiedy przysłowiowo „siedzi na komputerze” serfując po internecie, oglądając filmiki na YouTube, słuchając muzyki na Spotify, grając w gry, przeglądając śmieszne memy, rozmawiając ze znajomymi na Facebooku, oglądając livestream od naszego ulubionego streamera czy też oglądając jakiś najnowszy film lub serial, który właśnie przed chwilą miał swoją premierę na Netflixie, HBO GO czy też Amazon Primie.

Dla każdego te kilka godzin każdego dnia podczas których szukamy chwili spokoju wyglądają zupełnie inaczej, jednak możemy się chyba wszyscy zgodzić co do tego, że każdy z nas korzysta na co dzień z komputera lub laptopa i robi to właśnie w czasie wolnym – po prostu jedni z nas robią to częściej, inni natomiast jedynie sporadycznie, często też dlatego że korzystają częściej ze swojego smartfona, który posiada wiele funkcji dostępnych na komputerach stacjonarnych oraz notebookach.

Właśnie z tego powodu zakup nowego komputera stacjonarnego lub notebooka na który decydujemy się średnio co 4-5 lat, jest zawsze dla nas tak ważną decyzją. Oczywiście czasem nowy sprzęt kupujemy rzadziej niż co 4 czy 5 lat. Czasem jest to dłuższy okres, szczególnie jeżeli posiadamy komputer stacjonarny, który zdecydowanie częściej „modernizujemy” dokupując do niego nowe podzespoły lub wymieniając stare na nowsze wersje, niż kupując cały zestaw komputerowy.

Jest to też ważna decyzja, ponieważ tego typu zakup wiąże się zawsze z koniecznością wydania kilku tysięcy złotych. Jeżeli nie mamy dużych wymagań i na przykład zwykły laptop, którego potrzebujemy wyłącznie do przeglądania internetu i rozmawiania ze znajomymi przez Messengera, w zupełności wystarczy nam do szczęścia, to jeszcze pół biedy – zapłacimy za taki niewielki i tani notebook maksymalnie 1500 złotych co będzie niewielką ceną, nawet jeżeli zarabiamy najniższą krajową lub jeśli jesteśmy studentem na utrzymaniu rodziców lub pracującym wyłącznie w weekendy. Jeżeli natomiast nasze wymagania są większe i chcemy kupić na przykład profesjonalnego gamingowego laptopa lub komputer stacjonarny z najnowszymi podzespołami, które są w stanie uciągnąć dosłownie każdą grę w 4K i z 60fps, a wszystko to na najwyższych ustawieniach graficznych – wówczas musimy nastawić się na konieczność wydania 5 czy 6 tysięcy złotych. I trzeba pamiętać, że mowa tu o zakupie samych podzespołów bez obudowy, monitora, myszki, kamery internetowej, głośników, mikrofonu i słuchawek – a wszystko to może nas łącznie kosztować kolejne 2 czy nawet 3 tysiące złotych. Jest to więc wówczas naprawdę duży i poważny zakup i to zakup naprawdę na długie lata późniejszego korzystania.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup komputera stacjonarnego zamiast kupienia nowego notebooka (bo na przykład wiemy, że i tak większość swojego wolnego czasu spędzamy wyłącznie w domu i ponadto nie podróżujemy na tyle często żebyśmy potrzebowali laptopa), to musimy najpierw zdecydować co wolimy – gotowy i złożony komputer z serwisu aukcyjnego lub autoryzowanego sklepu komputerowego, czy też komputer który złożymy sami z podzespołów, które też sami sobie wybierzemy. O wiele bezpieczniejszym i tańszym wariantem będzie złożenie własnego komputera samemu od podstaw. Przy składaniu takiego zestawu będziemy musieli na poważnie pomyśleć o tym jaką kartę graficzną wybrać, jaki kupić procesor, ile pamięci RAM będzie dla nas najbardziej optymalne (8 GB to obecnie absolutne minimum), a także jaki dysk twardy będzie lepszy dla naszych potrzeb. Do wyboru będziemy mieć dyski HDD, które są tańsze i pojemniejsze, ale również wolniejsze, a także dyski SSD, które może są trochę droższe, ale dzięki dyskowi SSD nas system operacyjny będzie włączał się zauważalnie szybciej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here