jakiego laptopa kupić

Wybór laptopa to nie taka łatwa sprawa w czasach, gdzie na półkach jest mnóstwo modeli, marek, rodzajów, które biją się o klienta. Jeśli jednak podejdziemy do zakupu w inny sposób to odsiejemy dużą część laptopów, które nie są w naszej grupie potencjalnych sprzętów do kupienia. Najpierw trzeba się zastanowić do czego nam jest potrzebny laptop? Weźmy pod uwagę poniższe kategorie.

Pierwsza z nich to prace biurowe w firmie. Druga to biznes – prowadzenie biznesu, stanowisko menedżerskie lub takie, które wymaga ciągłych podróży, przechowywania wielu danych oraz wielu godzin pracy bez dostępu do energii. Kolejna kategoria to przemysł, technologia oraz ta działalność, która wymaga bardzo mocnego sprzętu. Osobną kategorią jest grafika komputerowa. Inna to rozrywka: gry, muzyka, filmy, itd. Zacznijmy od prac biurowych w firmie. Jakiego laptopa kupić do prac biurowych, niewymagających instalowania zaawansowanych programów i przetwarzania dużej ilości danych, plików, projektów itd? Mocnego pod względem trzymania baterii, z dobrej jakości ekranem do patrzenia przez wiele godzin z przyzwoitym dyskiem i RAM-em. I to w sumie tyle. Nie potrzeba wiele tak naprawdę. Można jeszcze dołączyć porty, które ułatwią pracę biurową, np. do podłączenia drugiego monitora.

Jeśli chodzi o kategorię biznesową to jest to często osobna linia laptopów w wielu firmach. Klient biznesowy, korporacyjny to inny klient, o innych wymaganiach sprzętowych. Ma on być przede wszystkim wydajny, ze sporą ilością miejsca na dysku, z szybkim dyskiem, z ekranem umożliwiającym wielogodzinną pracę w różnych warunkach, z naprawdę mocną baterią, która wytrzyma również pracę w podróży bez dostępu do źródła energii. Ma on też bez problemu przechowywać różnego rodzaju dane oraz chronić je w każdej sytuacji od ich utraty. Biznesowe laptopy nie muszą wyglądać, mają one przede wszystkim niezawodnie działać. Jeśli chodzi o kolejną kategorię to nie ulega wątpliwości, że mają one być najmocniejsze z wszystkich wymienionych tutaj.

Dla firm takich jak NASA nie ma możliwości, że komputer nie jest mocny. To ma być turbo machina, niezniszczalna, przetwarzająca terabajty danych. Jeśli laptop ma służyć do projektowania, do programowania, do tworzenia programów, do obsługi maszyn, skomplikowanych urządzeń czy modułów w ciężkich branżach, które zatrudniają wysoko wykwalifikowanych specjalistów to musi być mocny. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na 90% parametrów. Mocna bateria, wykonana z wysokiej jakości materiałów obudowa – nie plastikowa, ale zabezpieczona metalowymi elementami przed zniszczeniem, RAM i dysk bardzo pojemne i wydajne, najlepszy procesor, chłodzenie, przetwarzanie danych, przechowywanie, itd. Tutaj nie ma kompromisów i pomyłek.

Laptop nie może tylko czasami się zawieszać lub czasami psuć. Nie może. Musi być bezawaryjny. Jeśli chodzi o grafikę komputerową to ma ona również pewne osobne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę. Ekran tutaj ma znaczenie, bo odzwierciedlenie kolorów dla grafika to klucz w jego codziennej pracy. On ma mieć biały kolor na ekranie, a nie białawy. Używa on często pojemnych programów do obróbki zdjęć, animacji czy filmów, dlatego musi być na to miejsce na dysku. Musimy mieć również bardzo mocną kartę graficzną, a do tego procesor z nią spójny i równie mocny. Trzeba również gdzieś przechowywać swoje projekty. A one ważą swoje. Zdjęcia czy projekty graficzne nie są najcięższe, ale jak się ich uzbiera trochę na dysku to może być problem. Muszą się one też szybko otwierać i przetwarzać. Plik, w którym chcemy zmienić jedną rzecz, np. kolor jednego elementu nie może się zapisywać 5 minut, ale sekundę. Czasami nie ma czasu na czekanie. Jeśli chodzi o rozrywkę to gry to będzie osobna kategoria od odtwarzania filmów i słuchania muzyki. Świat gier poszedł tak do przodu, że zwykłe parametry nie wystarczą. Tutaj ma znaczenie ekran, procesor, karta graficzna, bateria, chłodzenie oraz ilość miejsca, bo jedna gra potrafi już więcej niż 10 GB zajmować. Przyda się również opcja podłączenia drugiego monitora.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki dysk twardy?
Następny artykułJaki aparat wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here