Tusze tonery

Drukarka to urządzenie, które znajdziemy nie tylko w każdym biurze, ale też w domu. Przy zakupie urządzeń drukujących trzeba zwrócić uwagę, jakie materiały eksploatacyjne będą niezbędne, ponieważ ich cena może być wysoka. Czym się charakteryzują tusze i tonery?

Wśród drukarek atramentowych znajdziemy modele w bardzo niskich cenach, dzięki czemu możemy bez problemu kupić urządzenie do domowego użytku. Zakup drukarek laserowych wiąże się z wyższym kosztem, dlatego najczęściej wykorzystuje się je w firmach, a w domu sprawdzają się wtedy, gdy drukujemy naprawdę dużo. Jednak cena drukarki to nie wszystko. Przy jej zakupie warto też zwrócić uwagę na koszt materiałów eksploatacyjnych do danego modelu drukarki, ponieważ często jest on niemały. Zamiast kupować oryginalne tusze do swojej drukarki, możemy zdecydować się na zamienniki. Jakie tusze i tonery wybrać?

Tusze tonery – czym się charakteryzują?

Tusze tonery różnicują sposób nanoszenia druku. W drukarkach atramentowych stosuje się kartridż wypełniony tuszem. Tusz zostaje umieszczony na papierze poprzez pracę głowic. Z kolei w przypadku kartridżów bąbelkowych tusz jest wyrzucany pod wpływem pęcherzyków gazu, które wytwarzają się podczas podgrzewania atramentu. Natomiast w drukarkach laserowych stosowany jest toner, czyli sproszkowana postać tuszu, którego cząsteczki są przenoszone na papier. Wytwarzana podczas drukowania wiązka laserowa pada na bęben światłoczuły, który dzięki swoim właściwościom elektrostatycznym przyciąga cząsteczki tonera. Bęben odczytuje obraz i trwale się z nim wiąże.

Czym różnią się od siebie tusze i tonery? Toner jest wydajniejszy od tuszu i rzadziej wymaga wymiany, ponieważ nie zużywa się tak szybko, jak tusz. Nie zasycha też, kiedy sprzęt nie jest używany. Z kolei tusz ulega szybszej eksploatacji. Jeśli długo nie używamy drukarki, może zasychać, a odetkanie dysz nie zawsze jest proste. Z tego powodu koszty eksploatacji drukarki laserowej są niższe, choć za samą drukarkę musimy zapłacić więcej niż za drukarkę atramentową.

Tusze i tonery oryginalne czy zamienniki?

Wysoki koszt tuszu sprawia, że wiele osób decyduje się na zakup tańszych zamienników. Czy jest to dobry pomysł? Oryginalne tusze zawdzięczają swoją cenę przede wszystkim badaniom i testom laboratoryjnym, które muszą przejść. Producenci wymagają, aby tusze spełniały wysokie standardy jakości, a do tego konieczne jest przeprowadzanie specjalnych, kosztownych badań. Same składniki tuszu oryginalnego i zamiennika są natomiast zwykle takie same. Zdarza się jednak, że tusze i tonery zamienniki są mniej wydajne i nie gwarantują takiej trwałości wydruku. Nie dzieje się tak w każdym przypadku, wszystko zależy bowiem od konkretnego zamiennika. Niektóre dają dokładnie taki sam efekt jak produkt oryginalny. Zamienniki mają taką samą budowę, jak tusze oryginalne, dlatego pasują do konkretnego urządzenia.

Znalezienie zamiennika do swojego urządzenia nie powinno stanowić problemu, szczególnie w przypadku popularnych modeli drukarek. Natomiast brak specjalnych badań sprawia, że nie mamy gwarancji, co do jakości wydruku. Jeśli więc dla danego użytkownika jakość wydruku ma bardzo istotne znaczenie, powinien on wybrać oryginalny tusz. Zamiennika nie warto też kupować w trakcie gwarancji. Jeśli bowiem sprzęt ulegnie awarii, producent może odmówić uwzględnienia gwarancji właśnie z powodu używania zamienników. Jeśli natomiast okres gwarancji już minął, a nie potrzebujesz wysokiej jakości wydruków, zamienniki mogą okazać się wystarczające.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here