System operacyjny to coś bez czego żaden komputer stacjonarny czy też laptop nie jest w stanie normalnie działać.
Jest to zaawansowane oprogramowanie, które zarządza całym systemem komputerowym. Jest to więc całe środowisko, które pozwala na uruchamianie i zarządzanie wszelkiego rodzaju zadaniami na naszym komputerze. System operacyjny zarządza wszystkimi procesami na komputerze, zarządza zasobami na komputerze, zarządza pamięcią operacyjną, plikami, a także nośnikami danych – jest to więc pokaźna liczba zadań, która stoi przed każdym systemem operacyjnym, nieważne czy mówimy tu o starym Windowsie 7, najnowszym Windowsie 10 czy też systemem spoza rodziny Microsoftu, takim jak dystrybucje Linuxa czy system macOS od Apple.
Dlatego też wybór odpowiedniego systemu operacyjnego jest tak bardzo ważny, ponieważ to właśnie ten wybór zdefiniuje w jaki sposób będziemy korzystać z naszego komputera stacjonarnego, laptopa czy też tabletu.
Obecnie na rynku w 2020 nadal jest tylko trzech graczy. Jeden bardzo duży, a więc Microsoft, a także dwóch mniejszych: Linux (jako suma dziesiątek różnorodnych dystrybucji) oraz macOS ze stajni Apple.
W przypadku zarówno systemów Windows od Microsoftu, jak i edycji macOS od Apple, mamy do czynienia z systemami płatnymi.
W przypadku systemu Windows 10 ceny legalnego klucza na zainstalowanie systemu na jednym urządzeniu zaczynają się od około 250 złotych. Jest to więc spora kwota pieniędzy jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w przypadku kilku urządzeń w domu możemy wydać nawet 1000 złotych oraz to, że często system taki instalujemy na tanich i nierzadko używanych komputerach i laptopach, których cena zakupu była zbliżona do ceny samego systemu.
W przypadku systemów macOS od Apple sytuacja jest trochę inna. Oczywiście system da się zakupić, jednak jest to obecnie coraz mniej dostępne i rzadsze. Jest tak ponieważ firma Apple instaluje system macOS na każdym sprzedawanym przez siebie urządzeniu, które jest przystosowane do odtwarzania tego systemu, a więc głównie na laptopach z rodziny MacBook oraz komputerach stacjonarnych Mac. Haczyk polega tutaj jednak na tym, że laptopy i komputery stacjonarne od Apple cechują się bardzo wysoką ceną – nawet najtańsze modele z 2018 i 2019 roku kosztują od 3500 złotych w górę, a mówimy tutaj o modelach, które mają naprawdę kiepską specyfikację. Oczywiście nie można zarzucić firmie z nadgryzionym jabłuszkiem, że nie robi urządzeń ładnych, dobrze wykonanych i designerskich. Sam system macOS również należy do jednych z ładniejszych systemów operacyjnych – trzeba jednak wiedzieć, że jest to okupione bardzo wysoką ceną oraz, że taki system można również zainstalować (niestety nielegalnie – Apple nie zezwala na instalacją systemu macOS poza ich urządzeniami) na każdym innym urządzeniu.
Bardzo dobrą alternatywą dla systemów Windows i macOS może okazać się Linux, który jest systemem całkowicie darmowym, który opiera się na systemie dobrowolnego wsparcia finansowego dla twórców każdego z poszczególnych dystrybucji tego systemu.
Jeżeli jesteśmy już przy temacie dystrybucji Linuxa, to warto go rozwinąć, ponieważ jest główny powód dla którego Linux odrzuca tak wielu osób, które są laikami na rynku technologicznym, ale jednocześnie jest to także główny powód dla którego Linux jest tak dobrym i niezwykłym systemem. Obecnie istnieje kilkadziesiąt dystrybucji Linuxa, które nadal są wspierane. Każda z dystrybucji różni się od siebie wieloma drobnymi szczegółami i dostosowana jest do innego typu odbiorcy.
Dystrybucji Linuxa jest tak wiele, że nawet weterani Linuxa czasem czują się zagubieni kiedy chcą zmienić swoją starą dystrybucję na coś nowego. W takim razie jaki Linux wybrać?
Jeżeli chcemy jakąś prostą dystrybucję, która będzie prosta w użyciu i jednocześnie estetyczna, to najlepszy będzie Ubuntu lub Mint.
Jeżeli chcemy systemu, który wyglądem będzie przypominał Windowsa, to powinniśmy sprawdzić Zorin OS, a jeśli natomiast potrzebujemy ładnego systemu zbliżonego do macOS, to warto zainteresować się Elementary OS.
Jeżeli jesteśmy programistą lub administrujemy bazami danych, to dobrym wyborem może okazać się openSUSE.