jaki aparat cyfrowy

Oto krótkie podsumowanie ośmiu rzeczy, które warto rozważyć przed zakupem aparatu cyfrowego.

Co lubisz fotografować?

Będzie to jeden z największych czynników decydujących o wyborze nowego aparatu. Pomyśl o rodzajach rzeczy, które lubisz fotografować. Czy są to: kwiaty lub zbliżenia, twoje dzieci, natura lub krajobrazy, dzika przyroda, sport, portrety etc. Znajomość rodzajów obiektów znajdujących się przed aparatem pomoże ci go zawęzić wybór.

Ogólnie rzecz biorąc, kamery dzielą się teraz na pięć kategorii:
DSLR (z wymiennymi obiektywami)
Lustrzanki (z wymiennymi obiektywami)
Automaty (obiektyw nie jest wymienny)
Smartfon (możesz już mieć jeden z nich)
Specjalistyczne kamery, takie jak GoPro, drony lub dedykowane kamery wideo.

Najlepsze aparaty cyfrowe pod względem ceny to aparaty kompaktowe. Są to aparaty z jednym stałym obiektywem, często z zoomem, co oznacza, że ​​nie można go zmienić później ani uaktualnić. Ceny w tej kategorii są bardzo zróżnicowane – zwykle w zależności od rozmiaru matrycy i liczby megapikseli.

Istnieje wiele aparatów, które mają prostą konstrukcję, ale są przy tym bardzo wydajne, np. pełnoklatkowe bezlusterkowce, które konkurują jakością obrazu z pełnowymiarowymi lustrzankami cyfrowymi. Ogólnie rzecz biorąc, aparaty bezlusterkowe oferują znacznie więcej m.in. wymienne soczewki, dzięki którym możesz ulepszać i rozszerzać swoją technikę i akcesoria w miarę nauki i rozwoju (lub budżetu).
Poza tym pełnoklatkowe bezlusterkowce oferują większe czujniki niż aparaty Point and Shoot, co oznacza, że ​​możesz wywoływać większe wersje końcowe (odbitki) i ogólnie lepszą jakość obrazu .

Jaki aparat cyfrowy dla wymagającego?

aparat cyfrowy

Dlaczego lustrzanka może być najlepszym aparatem cyfrowym dla niektórych osób? Oto kilka powodów:
– Zainwestowali już dużo pieniędzy w obiektywy dla swojego aparatu.
– Wiara, że im większy aparat, tym lepszy (nie zawsze).
– Fotografują sport i / lub przyrodę i potrzebują naprawdę długich obiektywów z dużymi przysłonami. Niewiele z nich jest dostępnych dla kamer bezlusterkowych.
Ze wszystkich kategorii lustrzanka cyfrowa nadal oferuje najwięcej opcji, jeśli chodzi o aparat cyfrowy.

Istnieje wiele marek i modeli do wyboru, a ceny wahają się dla podstawowych zestawów od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy.
Kolejnym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze aparatu jest poziom umiejętności fotograficznych? Czy jesteś początkującym, średnio zaawansowanym czy zaawansowanym fotografem?

Odpowiedź na to pytanie, pomoże Ci wybrać najlepszy aparat cyfrowy dla twoich potrzeb. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś aparatu i korzystałeś ze swojego smartfona, nie polecam skakania na głęboką wodę i kupowania pełnoklatkowej lustrzanki cyfrowej. Prawdopodobnie będzie dla ciebie za duży i nieporęczny, i nie będzie miał niektórych funkcji dla początkujących, które pomogą Ci nauczyć się fotografii i obsługi aparatu. Zamiast tego spójrz na lustrzankę podstawową, aparat bezlusterkowy i zrób zdjęcie z niektórymi ustawieniami ręcznymi.

To da ci rozeznanie i pozwoli rozpocząć pracę bez stresu i obawy, że nie wykorzystasz funkcji aparatu.
Jakie funkcje potrzebujesz poza podstawami? Czy chcesz robić zdjęcia ruchomym obiektom czy raczej martwej naturze? Chcesz zrobić wideo? Przeczytaj recenzje aparatów, które wyróżniają się w tym obszarze.

aparat z podglądem

Czy fotografujesz wydarzenia sportowe i potrzebujesz aparatu z szybkim ustawianiem ostrości i dużą szybkością zdjęć seryjnych? Początki bywają trudne, dlatego warto wybierać rozsądnie i korzystać z opinii osób, które mają doświadczenie w tematyce fotografii. Nie trudno jest wydać duże pieniądze na aparat, z którego nie będziemy umieli korzystać.

Warto zachować zdrowy rozsądek i wybierać sprzęt, który będzie adekwatny do poziomu zaawansowania i będzie mógł rozwijać się wraz z naszymi umiejętnościami. Być może okaże się, że fotografia wciągnie nas bez reszty i wówczas będziemy chcieli zmienić sprzęt na lepszy lub rozszerzyć nasz aparat o nowe akcesoria. Nie warto odbierać sobie szansy wyposażenia aparatu w nowe funkcje.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki linux wybrać
Następny artykułJaki smartfon do 1000 zł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here