figurka android

Android to mobilny system operacyjny wyprodukowany przez Google dla smarftonów i tabletów, który jest od kilku lat bezsprzecznie najpopularniejszym systemem operacyjnych na smartfonach.

Skąd wzięła się ta ogromna popularność Androida, który przez lata zjadł prawie całą konkurencję oszczędzając jedynie system iOS, który znaleźć można jedynie na urządzeniach od Apple?

Bardzo duża otwartość kodu Androida jest głównym i ogromnym atutem, który być może zdecydował o tym, że to właśnie system Android od Google stał się zdecydowanym wygranym i faworytem na rynku mobilnych systemów operacyjnych, a nie system iOS od Apple, Symbian od Nokii czy też Windows Phone od Microsoftu (który zmarł śmiercią naturalną kilka lat temu między innymi z powodu bardzo silnej konkurencji właśnie ze strony Androida). Dzięki otwartości systemu liczni programiści mogli zewnętrznie usprawniać cały system, jego layout, a także jego zabezpieczenia, wypuszczając liczne modyfikacje i łatki całkowicie niezależnie od Google.

Wielu z nich zresztą otrzymało potem liczne oferty dobrze płatnych posad w studiach Google odpowiedzialnych za wypuszczanie kolejnych wersji systemu Android. Ta ogromna otwartość, która dla pozostałych graczy na rynku takich jak Apple, Nokia i Microsoft, była czymś dziwnym, niebezpiecznych (z punktu widzenia tych firm) oraz nie do przyjęcia, doprowadziła również do jeszcze większego sukcesu sklepu z aplikacjami o który opiera się niemal cały system Android.

jaki jest najnowszy android

Google Play (bo tak się ten sklep nazywa) oferuje obecnie dosłownie miliony różnego rodzaju aplikacji i gier, które są tworzone na bieżąco przez dziesiątki tysięcy jednoosobowych wydawców oraz dużych studiów gier – wszystko to dzięki bardzo prostemu kodowi Androida, który pozwala na łatwe, proste i szybkie tworzenie dowolnych aplikacji i gier na ten system bez potrzeby uczenia się dodatkowych języków lub mechanik. Jest to na tyle proste, że w internecie można znaleźć co najmniej kilkanaście różnych programów za pomocą których można tworzyć aplikacje i gry na Androida i to mając dosłownie zerowe pojęcie o tym jak programować.

Android charakteryzuje również fakt, że system ten doczekał się już kilkunastu różnych wersji. Każda z nich nosi inną nazwę która nawiązuje do czegoś słodkiego. Czasem jest to ciastko, czasem ciasto, innym razem jakiś batonik, cukierek czy też lizak. Trzeba przyznać, że twórcom systemu Android nie brakuje na pewno kreatywności w wymyślaniu nazw dla kolejnych wersji ich systemu. Każda z nich jest co raz bardziej oryginalna i odważna – warto to odnotować i docenić bo niewiele firm podchodzi w tak zabawny i nieszablonowy sposób do czegoś tak prostego i niepozornego jak nazwy kolejnych wersji i dystrybucji.

Jaki jest najnowszy Android?

Najnowsza wersja Androida wzbudziła spore kontrowersje, ale nie z powodu tego co wprowadziła (bo to spotkało się z ciepłym przyjęciem) ale ze zmianą nazewnictwa z „cukierniczego” na zwyczajne. Mamy więc dziesiątą wersję systemu, który nazywa się… Android 10. Nie ma co ukrywać – jest to nazwa delikatnie mówiąc nudna. Najnowsza wersja systemu Android miała swoją premierę niedawno bo 3 września 2019 roku.

A jakie były poprzednie wersje? Pierwszą premierową wersją Androida był wydany 23 września 2008 (ponad 11 lat temu!) był Android Apple Pie o kodzie 1.0. System ten był delikatnie rzecz mówiąc „bardzo prosty” żeby nie powiedzieć, że brzydki. Był też okrojony z mnóstwa funkcji, które znamy z dziś, a które zostały wprowadzone dopiero w kolejnych latach.

najnowszy android

Następcą Apple Pie był Banana Bread wydany 9 lutego 2009 roku. Potem Google zaprezentowało nam zaledwie 3 miesiące później (30 kwietnia 2009 roku) wersję Cupkcake.

Kolejną edycją był Android Donut z 15 września 2009, kolejny był poniekąd przełomowy Eclair z 26 października 2009 – system ten obsługiwał między innymi po raz pierwszy animowane tapety.

Potem pokazano Froyo (2010), następnie Gingerbread (też 2010), Honeycomb (20110, Ice Cream Sandwitch (2011) i kilka innych wersji, które nie były jednak tak przełomowe jak pierwsze edycje Androida – wprowadzały one głównie niewielkie poprawki techniczne i wizualne.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki tablet wybrać
Następny artykułJaki wybrać telefon

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here