Jaki procesor w telefonie zapewni szybkie działanie smartfona

Przy wyborze smartfona liczą się m.in. parametry ekranu, możliwości aparatów oraz pojemność pamięci i akumulatora. Nic jednak po nich, jeśli w urządzeniu zamontowano mało wydajną jednostkę centralną. Od czego zależy jej efektywność? Już za chwilę stanie się jasne, jaki procesor w telefonie pozwoli cieszyć się szybkim i płynnym działaniem nawet najbardziej zasobożernych aplikacji.

Czym cechują się procesory w smartfonach?

Osoby zastanawiające się jaki procesor w telefonie będzie odpowiedni, najpierw powinny zwrócić uwagę na taktowanie zegara. Pod tym pojęciem kryje się szybkość wykonywania kolejnych procesów. W przypadku niektórych aplikacji, np. gier, takich operacji jest szczególnie dużo. W takim przypadku przyda się procesor zdolny do pracy z częstotliwością 3 GHz (gigaherców), a nawet wyższą.

Jak można się domyślić, im więcej gigaherców, tym lepiej. Czy jednak zawsze liczą się „cyferki”? Nie, ponieważ wiele programów do działania wcale nie potrzebuje znacznej mocy obliczeniowej. Wręcz jest ona niewskazana, bo drenuje akumulator z energii. O tym, jak szybko znikają kolejne procenty naładowania ogniwa, można się przekonać właśnie w trakcie rozgrywki w wymagający graficznie tytuł mobilny.

Jaka jednostka centralna (CPU) będzie więc najlepsza? Za dobre procesory w smartfonach da się uznać te, które składają się z dużej liczby rdzeni różniących się mocą obliczeniową. Dzięki temu część będzie pracować z mniejszą częstotliwością, gdy smartfon nie będzie musiał działać szybko. Kolejne rdzenie aktywują się, gdy włączone zostaną bardziej zasobożerne aplikacje, a jeszcze następne uruchomią tryb boost, czyli najwyższej wydajności.

Najlepsze procesory w telefonach Samsung Galaxy

Procesory w smartfonach z najwyższej półki spełniają założenia związane z wydajnością i energooszczędnością jednocześnie. Takie CPU w swoich flagowych urządzeniach stosuje firma Samsung. Najnowsze modele z linii Galaxy S, Z Flip oraz Z Fold wyposażone są w ośmiordzeniowe jednostki Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2.

Co ważne, wariant przygotowany dla smartfonów Samsung Galaxy został dodatkowo ulepszony względem wersji bazowej. Dzięki temu najnowsze modele producenta cechują się osiągami na poziomie:

  • 3,36 GHz dla pojedynczego wydajnego rdzenia Cortex-X3 (w wariancie bazowym maksymalna częstotliwość w trybie boost wynosi 3,2 GHz);
  • 2,8 GHz dla dwóch kolejnych rdzeni Cortex-A715;
  • także 2,8 GHz dla następnych dwóch rdzeni Cortex-A710;
  • 2 GHz dla trzech energooszczędnych rdzeni Cortex-A510.

Porównanie procesorów w smartfonach z różnych półek cenowych

Porównanie procesorów Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 wskazuje, że topowe smartfony Galaxy działają szybciej niż wiele innych urządzeń z tej kategorii. Nie oznacza to jednak, że modele wyposażone w inne CPU trzeba z góry skreślać. W ofercie firmy Samsung znajdują się inne telefony z jednostkami zapewniającymi satysfakcjonującą wydajność.

Przed wyborem modelu warto wziąć pod uwagę, że procesory w smartfonach ze średniej i budżetowej półki w zupełności wystarczają do większości zadań. Ta informacja może ucieszyć osoby, które szukają wydajnego sprzętu, ale nie zamierzają na nim grać, montować wideo i wykonywać innych czynności mocno obciążających jednostkę centralną.

 

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here