zalety drukarek 3D

Drukarki 3D to bardzo ciekawy temat, który nie jest wcale tak nowy, jak mogłoby się wydawać. Tego typu rozwiązania stosuje się już od wielu dekad, ale do relatywnie niedawna były one zbyt drogie, aby większość ludzi mogła sobie pozwolić na ich wypróbowanie.

Teraz jednak sporo się w tym zmieniło i budżetową drukarkę 3D, przeznaczoną do zastosowania domowego, można kupić za zaledwie kilkaset złotych (chociaż jest też oczywiście wiele dużo droższych modeli). Zanim jednak podejmie się decyzję o zakupie, warto dowiedzieć się o tego typu sprzęcie jak najwięcej. Poniżej opiszemy jego największe wady i zalety – zapraszamy!

Jakie zalety mają drukarki 3D?

Wśród zalet drukarek 3D trzeba wymienić przede wszystkim to, jakie ogromne pole dają do popisu. W Internecie dostępne są tysiące ciekawych modeli, a nic przecież nie stoi też na przeszkodzie, aby stworzyć coś zupełnie nowego. Oczywiście, w zależności od posiadanego modelu są pewne ograniczenia (na przykład w zakresie wielkości), ale, ogółem mówiąc, możliwości jest bardzo wiele, dlatego też drukarki 3D powinny docenić zwłaszcza osoby kreatywne.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podzielić model na części i nawet przy użyciu małej drukarki wydrukować na przykład wielką figurkę – trzeba będzie po prostu po wydrukowaniu połączyć odpowiednie elementy. Co więcej, budżetowe drukarki 3D (np. popularna drukarka Creality Ender 3, której recenzję można było przeczytać na Tech Polska) są stosunkowo łatwe w obsłudze i powinni poradzić sobie z nimi nawet laicy.

Możliwość wykorzystania różnego typu kolorowych filamentów sprawia, że ostateczny efekt bywa bardzo atrakcyjny wizualnie (chociaż niekiedy trzeba na przykład zeszlifować wydruk papierem ściernym i pomalować go farbami, aby w pełni dopasować go do swoich oczekiwań).

Największe wady drukarek 3D

Jeśli chodzi o wady drukarek 3D, to nie sposób nie wspomnieć o koszcie (nie tylko samej drukarki, ale później także filamentów i elektryczności) takiej inwestycji. Oczywiście, jest on obecnie znacznie niższy niż wcześniej, ale wciąż trzeba się przygotować na pewne wydatki.

Dodatkowo, drukarki 3D nie są najlepszą opcją dla osób niecierpliwych – stworzenie nawet niewielkiego wydruku może zająć kilka godzin, w zależności od posiadanego modelu drukarki i wybranych ustawień drukowania. Więcej technicznych informacji w tym zakresie można znaleźć na Tech Polska i innych portalach o podobnej tematyce.

Ogółem mówiąc, drukowanie 3D to ciekawe i kreatywne hobby, które warto wypróbować, jednak wymaga ono sporej dawki pieniędzy i cierpliwości. Jeśli ma się taką możliwość, warto najpierw wypróbować taką drukarkę na przykład u znajomego, aby sprawdzić, czy przyciągnie ona nas na dłużej, czy szybko się znudzi. Obie te opcje są równie prawdopodobne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here