kofeina

Jeśli masz wrażenie, że ze zdrowej przyjemności picia kawy przeszedłeś w uzależnienie, specjaliści od uzależnień przygotowali kilka wskazówek, które pomogą Ci odzwyczaić się od kofeiny w zdrowy sposób.

NIE PRÓBUJ RZUCAĆ GWAŁTOWNIE

Jeśli twój organizm przyzwyczaił się do pewnej ilości kofeiny, jej natychmiastowe odstawienie będzie nieprzyjemne – możesz mieć do czynienia z objawami odstawienia, takimi jak bóle głowy, drażliwość i mdłości. Aby uczynić ten proces bardziej przyjemnym dla siebie (i osób wokół ciebie), lepiej jest zmniejszyć spożycie w bardziej stopniowy sposób.

„Zamiast napełniać poranną filiżankę kawy do pełna, spróbuj napełnić ją o jedną trzecią i zobacz, jak będziesz się czuł przez resztę dnia.

PAMIĘTAJ, ŻE NIE TYLKO KAWA ZAWIERA KOFEINĘ

Być może skupiasz się na typowych podejrzanych – kawie, herbacie – ale pamiętaj, że cała masa innych produktów spożywczych i napojów również zawiera kofeinę. Podczas gdy jesteś na swojej misji redukcji, warto upewnić się, że jesteś świadomy innych miejsc, w których kofeina może się czaić, aby przypadkowo nie skończyć zastępując kawę czymś prawie tak samo kofeinowym.

ZNAJDŹ SUBSTYTUTY, KTÓRE BĘDĄ DLA CIEBIE ODPOWIEDNIE

Nawyk picia gorących napojów to nie tylko kofeinowy kopniak. Być może pijesz kawę również towarzysko lub lubisz rutynę rozpoczynania dnia pracy od gorącego napoju. Aby ułatwić ograniczenie nawyku, pomocne może być znalezienie alternatywy – np. zieloną herbatę. Wypróbuj inny napój podczas przeglądania https://techpolska.pl/ . 

Zielona herbata nie tylko zawiera o połowę mniej kofeiny niż kawa parzona, ale napój ten ma również wiele korzyści zdrowotnych, takich jak poprawa funkcjonowania mózgu i zwiększona profilaktyka cukrzycy typu 2. Jeśli czujesz się odważny, możesz spróbować zamienić swój poranny kubek na wodę lub sok.

PRZEJDŹ NA KAWĘ BEZKOFEINOWĄ

Twoja inna opcja, oczywiście, jest zamiana na bezkofeinową. Jest to prawdopodobnie najlepszy plan, jeśli naprawdę kochasz smak lub kawy, a obecnie istnieją dobre wersje bezkofeinowe wszystkiego, od herbaty i kawy do sody. „Istnieje tak wiele alternatyw, które sprawią, że zapomnisz, że nie pijesz kofeiny”, mówią eksperci. To może nawet stworzyć efekt placebo, gdzie twoje ciało czuje się tak samo obudzony i czujny. Zaparzaj swoją zwykłą filiżankę herbaty przez krótszy czas, aby zmniejszyć ilość kofeiny w niej zawartej. Więcej ciekawych lifehacków na https://techpolska.pl/ . 

PIJ WIĘCEJ WODY

Jest to odpowiedź na niezliczone problemy zdrowotne, ale picie dużej ilości wody jest dobrym pomysłem, gdy próbujesz zmniejszyć spożycie kofeiny. Eksperci w dziedzinie zdrowia ogólnie zalecają, aby pić około 2 litrów wody dziennie. Jeśli zauważysz, że nie pijesz tyle wody, może to być znak, że musisz ograniczyć spożycie kofeiny. Jeśli tak jest, postaw sobie za cel picie większej ilości wody. Najlepszą wskazówką jest zaopatrzenie się w przezroczystą butelkę na wodę z oznaczeniem czasu – da Ci to realistyczne wyobrażenie o tym, ile wody powinieneś wypić w określonym czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here