jaki procesor wybrać

Posiadanie własnego sprzętu do pracy, grania w gry, przeglądania internetu, oglądania filmów i seriali na Netflixie czy HBO GO oraz do streamowania naszych postępów z gier – jest to coś co w obecnych czasach jest czymś oczywistym. Każdy z nas musi posiadać swój własny komputer stacjonarny lub laptopa. Bez niego czulibyśmy się jak bez prawej ręki – pozbawieni czegoś ważnego z czego korzystamy codziennie.

Dlatego też zakup nowego komputera lub laptopa jest zawsze sporym wydarzeniem. Z jednej strony jest to ważne wydarzenie, ponieważ w końcu wymieniamy nasz stary i nieaktualny sprzęt (do którego jednocześnie mamy też spory sentyment, w końcu korzystaliśmy z tego komputera lub laptopa codziennie przez kilka ostatnich lat), ale również dlatego, że zakup tak drogiego urządzenia wiąże się zawsze z dużymi kosztami, które nieraz przekraczają nasz miesięczny budżet. Dlatego też często nowy komputer kupujemy dopiero po kilku miesiącach intensywnego odkładania na niego lub też bierzemy go też na raty, które spłacamy potem przez następne 12, 24, a czasem nawet 36 miesięcy.

Z tego też powodu tego typu decyzja zakupowa powinna być w 100 procentach przemyślana i dokonana po sprawdzeniu wszystkich dostępnych modeli, a także wszystkich za i przeciw.

Na początku przy decyzji o wymianie naszego sprzętu, powinniśmy usiąść i zastanowić się poważnie nad tym jakim budżetem na zakup nowego notebooka lub komputera stacjonarnego dysponujemy oraz nad tym ile tak naprawdę na nasz nowy sprzęt chcielibyśmy wydać. W końcu nasz miesięczny budżet może być bardzo wysoki i na tyle wysoki, że stać byłoby nas na wydanie na nowy komputer sześć tysięcy złotych, ale nie chcemy jednocześnie wydawać tyle pieniędzy na sprzęt z którego na przykład rzadko korzystamy. Tego typu kwestie również powinniśmy przemyśleć na samym początku naszej ścieżki zakupowej.

płyta główna

Następny krok będzie bardziej filozoficzny. Musimy bowiem zastanowić się nad tym jakim typem osoby jesteśmy i czego oczekujemy po naszym nowym urządzeniu.

Jeżeli jesteśmy osobą, która większość swojego wolnego czasu spędza w domu oraz osobą, która ceni sobie przede wszystkim wydajność oraz granie w gry na wysokich obrotach, a nie na kulturze pracy czy mobilności, to nasz wybór powinien być banalnie prosty – weźmy komputer stacjonarny. Mimo, że będzie on miał bardzo duże gabaryty i wagę oraz, że prawdopodobnie nie ruszymy go nigdy z miejsca w którym go złożyliśmy, to zapewni nam za to bardzo dużą płynność i wydajność oraz pozwoli nam grać w najnowsze tytuły gier z 2019 i 2020 roku na najwyższych ustawieniach graficznych.

Jeżeli natomiast jesteśmy człowiekiem, który bardzo często przebywa poza domem: na przykład na uczelni, w szkole, w pracy, ze znajomymi, u kogoś innego w jego domu, w kawiarni czy w parku – to wówczas zdecydowanie lepszym wariantem dla nas może okazać się zakup notebooka. Jeżeli często podróżujemy, to również bardziej mobilny laptop bardziej nam się przyda.

Załóżmy, że często siedzimy w domu i cenimy sobie wysoką wydajność. Kupujemy w takim razie komputer stacjonarny. Następnym pytaniem będzie w takim razie „Ale jaki. Gotowy zestaw czy sami składamy?”.

nowy komputer

Większość ekspertów odradza zakup gotowych zestawów komputerowych, szczególnie na różnego rodzaju portalach aukcyjnych. Oferty z gotowymi zestawami będą zachęcać nas pięknymi tytułami i obietnicą nieziemskich osiągów, które osiągniemy dzięki genialnej specyfikacji. A wszystko to oczywiście za niską i korzystną cenę. Już na pierwszy rzut oka widać, że to podpucha.

Zdecydowanie lepiej złożyć komputer samemu. Wiąże się to oczywiście z tym, że będziemy musieli poświęcić trochę więcej czasu na wybór odpowiednich podzespołów, a następnie znalezienie ich w korzystnej cenie oraz złożenie całego zestawu. Jaki procesor wybrać? Jaką kartę graficzną kupić? Ile wziąć pamięci RAM wziąć? Który dysk będzie lepszy – tańszy, ale wolniejszy HDD czy może droższy, ale za o bardzo szybki SSD? Tego typu pytania będą zaprzątać nam głowę przez co najmniej kilka kolejnych dni jeżeli zdecydujemy się na złożenie komputera samemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here