jaki dysk ssd do laptopa

Nieważne czy jesteśmy osobą, która przesiaduje większość swojego wolnego czasu w domu, czy też osobą, która większość dnia spędza poza domem – w pracy lub relaksując się ze znajomymi w klubie czy restauracji. Możemy być też osobą, która jest gdzieś po środku – i tak będziemy potrzebowali jakiegoś urządzenia, które będzie łączyło nas z internetem i światem zewnętrznym.

Wymóg ten podyktował nam niejako ogromny rozwój technologiczny, który wpłynął nie tylko na jakość i cenę oferowanych urządzeń elektronicznych i rozwiązań, które są w tych urządzeniach implementowane, ale także (a być może nawet przede wszystkim) na nasze codziennie życie. Jeszcze piętnaście czy dwadzieścia lat temu było czymś nie do pomyślenia żeby pierwszą rzeczą jaką się robi po obudzeniu, jest sprawdzanie powiadomień na social mediach takich jak Facebook, Instagram czy Snapchat, a następnie siedzenie przez kilkanaście minut w łóżku i odpisywanie na owe powiadomienia, pisanie ze znajomymi na Messengerze czy też oglądanie filmików z kotami i psami na Facebooku. Wszystko to stało się za sprawą masowej popularyzacji takich urządzeń jak smartfony, tablety, smartwatche i laptopy.

Z tego właśnie powodu posiadanie swojego własnego komputera stacjonarnego lub notebooka jest w obecnych czasach tak szalenie ważne. Wymaga tego od nas nie tylko nasza własna chęć bycia przez cały czas podpiętymi do Internetu i social mediów, ale także wymagania jakie nakładają na nas nasi pracodawcy.

W 2020 roku praca stała się bardzo płynnym pojęciem. Nie pracuje się już tylko w miejscu pracy, czyli fizycznym budynku. Pracuje się teraz niemal przez całą dobę – często zdalnie poza miejscem pracy, na przykład w domu, kawiarni, jadąc autobusem lub pociągiem czy też w innych miejscach publicznych, takich jak na przykład park miejski.

laptop

Jeżeli popatrzymy się dokładnie na ten trend to zadając sobie pytanie „Jakiego urządzenia potrzebuję. Komputera stacjonarnego czy laptopa?” odpowiedź wydaje się jasna. Notebook to obecnie o wiele bardziej rozsądna i przyszłościowa opcja zakupu, na pewno o wiele bardziej niż kupno komputera stacjonarnego, który będzie musiał stać cały czas w tym samym miejscu naszego domu czy mieszkania.

W takim razie, co należy zrobić i co należy wiedzieć przez zakupem nowego laptopa, tak żeby zakup okazał się udany? W końcu kupno laptopa wiąże się zawsze z wydaniem dość sporem kwoty pieniędzy, nierzadko przekraczającej nawet kwotę 3 tysięcy złotych.

Na początku musimy ustalić jakim budżetem dysponujemy. Dzięki temu już na starcie będziemy w stanie odrzucić z listy setek ciekawych laptopów te kilkanaście czy kilkadziesiąt, na które nas po prostu nie stać. Będziemy mogli też odrzucić niektóre z najtańszych laptopów, których specyfikacja będzie dla nas zbyt mała.

Jeżeli wiemy już jaką kwotą dysponujemy, to teraz musimy zastanowić się jakiego typu laptopa potrzebujemy. Na rynku notebooków znajdziemy tysiące modeli wśród których można wyróżnić co najmniej kilka różnych typów. Do trzech najpopularniejszych należą laptopy biznesowe (biurowe), laptopy gamingowe oraz laptopy mobilne.

Laptopy biznesowe to najbardziej uniwersalny typ laptopa. Łączy on w sobie średnią specyfikację (pozwalającą jednak na płynną pracę na aplikacjach biurowych, oglądanie filmów i granie w proste gry) ze stosunkowo niską ceną, która z reguły nie przekracza 2500 złotych.

Laptopy gamingowe to urządzenia przeznaczone przede wszystkim do grania w gry komputerowe. Są zauważalnie droższe (3000-8000 złotych), ponieważ posiadają zauważalnie lepszą specyfikację. Jeżeli nie gramy często w gry, to nie powinniśmy wybierać takiego modelu.

dysk ssd

Trzeci typ to laptopy mobilne. Są one lekkie, mają niewielkie rozmiary, są cienkie, a także mają dużą i pojemną baterię. Wszystkie te cechy sprawiają, że to najlepszy wybór jeżeli z laptopa korzystamy głównie poza domem.

Ważnym podzespołem (oprócz tych oczywistych takich jak RAM czy karta graficzna) przy wyborze laptopa jest dysk. Wyróżniamy dyski HDD i o wiele szybsze i polecane SSD. Jaki dysk SSD do laptopa byłby najlepszy? Zdecydowanie minimalną pojemnością jaką powinien mieć taki dysk żeby zmieścił się na nim system operacyjny i spora ilość plików i danych, to 120 GB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here