Okazuje się, że świadczenie alimentacyjne jest zasądzone nie tylko na dziecko. O alimenty może wnioskować również była żona lub były mąż dla siebie. W jakich sytuacjach jest to możliwe i kto może liczyć na alimenty od byłego małżonka? Adwokat Łukasz Kowalski przedstawia konkretne przypadki.
Alimenty od byłego męża — kiedy przysługują?
Była żona nie zawsze może założyć sprawę o alimenty od byłego męża. Co ważne, takie świadczenie może zostać zatwierdzone tylko w wyjątkowych przypadkach. Podstawą prawną jest fakt niewinności w zakresie rozwodu małżeństwa, ewentualnie kiedy żona jest współwinna rozpadu małżeństwa.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ istotna jest sytuacja materialna byłej żony, która chce otrzymać alimenty od byłego męża. Była żona musi udowodnić przed sądem, że popadła w niedostatek albo jej byt uległ znacznemu pogorszeniu właśnie w wyniku zakończenia związku małżeńskiego.
Wysokość alimentów na byłą żonę?
Alimenty ściśle wiążą się z istotą spraw sądowych, jaką są rozwody. Kancelaria w Częstochowie potwierdza, że tego rodzaju świadczenie może być uzyskane dopiero po prawnym zakończeniu małżeństwa.
Istotne jest to, że nie ma jednej, ustalonej wartości alimentów na byłą żonę. Sąd ustala ją zawsze indywidualnie, biorąc pod uwagę nie tylko zarobki byłego męża, ale przede wszystkim sytuację materialną byłej żony. Znaczenie mają także potrzeby byłej żony, jej status nie powinien się pogorszyć w wyniku rozpadu małżeństwa. Chodzi o to, aby była żona nie borykała się z problemami finansowymi i mogła żyć na takiej samej stopie, jak przed rozwodem.
Czy łatwo otrzymać alimenty od byłego męża?
Prawnicy potwierdzają, że sprawy alimentacyjne zazwyczaj nie należą do prostych i bardzo często ciągną się latami. Były mąż najczęściej nie chce iść na ugodę, nie chce podejmować mediacji celem porozumienia. Tego rodzaju sprawy są wyjątkowe, rozpatruje się je zupełnie inaczej, niż na przykład te o świadczenie alimentacyjne dla dziecka.
Zapraszamy również: https://www.rebel-tv.pl/jak-dlugo-trwa-rozwod/