Jak działa serwer wydruku online i jakie technologie wykorzystuje do komunikacji

Serwer wydruku to proste narzędzie, którego zadaniem jest analiza zawartości wybranej lokalizacji (sieciowej lub fizycznej) pod kątem obecności plików gotowych do wydruku. Dawniej serwery miały postać specjalnych przystawek, które łączyło się do portu USB w drukarce. Dziś funkcję tą pełnią coraz częściej specjalne aplikacje, które komunikują się z wybranymi obszarami pamięci.

Serwery zewnętrzne i metody komunikacji

Zasada działania serwerów wykorzystujących technologię sieciową jest nieco inna. Serwer wydruku online może współpracować z określonym serwerem, w czym zresztą pomoże proste API służące do obsługi całego tego systemu. W praktyce oznacza to, że wydrukowanie określonych plików, a zwłaszcza dokumentów zakupu (paragon, bilet itd.) będzie wymagać jedynie wywołania określonego adresu URL i przekazania polecenia za pomocą transferu określonych danych.

Serwery własne

Co ciekawe, aplikacje wykorzystywane jako serwery wydruku mogą również uruchamiać własne serwery. W przypadku własnego serwera TCP/IP aplikacja może się z nim połączyć, a następnie – za pomocą określonych komend – wydrukować dane np. za pomocą drukarki fiskalnej. Warto zauważyć, że do tego celu może być wykorzystana zarówno zewnętrzna aplikacja natywna, jak również oprogramowanie webowe. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku uruchomionych przez aplikację własnych serwerów HTTP i szyfrowanych HTTPS. W tym wariancie można wywołać za pomocą dowolnej aplikacji adres URL, a następnie – za pomocą metody POST – wysłać dane niezbędne do wydrukowania wybranych plików. Oznacza to również możliwość integracji oprogramowania serwera wydruku z każdym serwerem HTTP/HTTPS, dzięki czemu obsługa wydruku będzie możliwa z poziomu dowolnej strony WWW.

Monitorowanie folderu w pamięci komputera

Drukowanie plików z wykorzystaniem serwera wydruku jest możliwe również poprzez monitorowania folderu zapisanego w pamięci fizycznej! Serwer wydruku online na bieżąco kontroluje zawartość danego katalogu, a w przypadku wykrycia zmian uruchamia proces drukowania znajdujących się w nim plików. Co ciekawe, dla ograniczenia ryzyka powstawania błędów, serwer wydruku online potrafi drukować tylko te dane, które zawierają określone rozszerzenia. Jeśli więc wydrukowane mają zostać np. paragony z ostatnich transakcji, narzędzie to będzie poszukiwać wyłącznie plików z rozszerzeniem .in lub .xml.

Monitorowanie serwerów FTP i SFTP

Na podobnej zasadzie – tyle, że z wykorzystaniem narzędzi sieciowych – działa monitorowanie lokalizacji umieszczonych na serwerach FTP i SFTP. Za pomocą narzędzi komunikacji sieciowej serwer wydruku online będzie monitorował dany katalog sieciowy, a następnie (w przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian) zostanie rozpoczęty proces wydruku. Jako oprogramowanie wykorzystane w roli serwera wydruku może posłużyć użytkownikowi narzędzie dostępne na stronie bsxprinter.pl. Jest to aplikacja, która posiada wszystkie wymienione wyżej cechy.

Drukowanie z wykorzystaniem rozwiązań online przedkłada się na maksymalny komfort pracy, dzięki któremu użytkownik systemu może zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here