Drukarki 3D

Zakup pierwszego urządzenia do wydruków 3D nie jest sprawą łatwą. Wśród wielu dostępnych drukarek znajdują się zarówno modele dedykowane do użytku profesjonalnego i przemysłowego, jak i drukarki dedykowane do domu. Jeśli jesteś osobą początkującą w temacie wydruków 3D i szukasz pomocy w zakupie swojej pierwszej drukarki – poniżej udzielamy praktycznych porad, które pomogą Ci odnaleźć odpowiednie urządzenie. 

Drukowanie 3D – rewolucja w Twoim domu 

Boom na wydruki 3D rozpoczął się przed paroma laty, choć same drukarki trójwymiarowe istnieją już od kilku dekad. Obecnie, coraz więcej odbiorców prywatnych decyduje się na zakup swojego urządzenia, z którego pragną korzystać w domu. Choć może się wydawać, że drukarka 3D to niepotrzebna fanaberia, to jednak jej użytkowanie wygląda zgoła odmiennie. Wydruki 3D okazują się wysoce użyteczne i mogą nadawać się do praktycznego zastosowania. Możesz przykładowo wydrukować niewielkich rozmiarów elementy montażowe lub konstrukcyjne, które wykorzystasz w czasie majsterkowania lub do naprawy różnych sprzętów. 

Możesz także wydrukować dowolne inne obiekty o praktycznym lub estetycznym zastosowaniu. Wielu prywatnych użytkowników drukarek 3D stosuje je do tworzenia makiet, planów, figurek, rzeźb, a także do „materializowania” dowolnych innych projektów przestrzennych. Innymi słowy, drukarka 3D pomoże Ci zamienić plik cyfrowy (zawierający na przykład Twój projekt graficzny) w materialny obiekt. 

Jak kupować, by trafić? Pomoc w wyborze domowej drukarki 3D 

Ile powinna kosztować drukarka do użytku domowego? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, tym bardziej, że poszczególne kategorie produktów różnią się zakresem cen. Najbardziej nieskomplikowane i amatorskie drukarki możesz nabyć po kwocie poniżej tysiąca złotych. Urządzenia wysoce wydajne, obsługujące różne tworzywa i służące do realizacji dużych projektów, mogą kosztować kilka tysięcy złotych lub więcej. 

Wybierając urządzenie 3D, warto zwrócić uwagę na dokładność przygotowywanych wydruków. Kluczowa jest pod tym względem rozdzielczość głowicy, od której zależy precyzyjne wykonanie projektu. Polecamy także zwrócić uwagę z jakimi grupami filamentów (surowców wykorzystywanych do wydruków 3D) może współpracować dana drukarka. Im więcej tworzyw ona obsługuje, tym lepszej jakości będzie to urządzenie. Drukarki wysoce uniwersalne, o szerokim spektrum zastosowań oferuje Botland – Sklep elektroniczny.

Aby mieć pewność, że zakup będzie udany, warto też zwrócić uwagę na szczegółowe parametry wydruku. Chodzi między innymi o standardy grubości oraz o maksymalne i minimalne rozmiary wydruków. Istotna może okazać się także konstrukcja samej szpuli, od której zależeć będzie przydatność urządzenia do pracy z poszczególnymi grupami filamentów.

Na koniec warto wspomnieć o kwestii praktycznej, niezwykle istotnej w przypadku osób o ograniczonym budżecie. Masz możliwość zakupu nie tylko drukarki gotowej (czyli złożonej, nadającej się od razu do użytku), lecz również urządzeń do złożenia. Modele takie są zazwyczaj tańsze, a ich złożenie nie jest zadaniem specjalnie trudnym, choć może wymagać 2-3 godzin manualnej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here