Gdzie i jakie tranzystory warto kupować?

0
2469

Tranzystory to urządzenia, o których istnieniu nie każdy z nas może wiedzieć. Mimo to, każdy z nas pośrednio korzysta z ich funkcjonalności. Są one stosowane w najróżniejszych sprzętach i urządzeniach elektronicznych, z których korzystamy w rozmaitych sytuacjach. Zapraszamy do lektury, w trakcie której krótko opowiemy – czym są tranzystory, jak ich rodzaje możemy znaleźć na polskim rynku oraz dlaczego z nich korzystamy.

Czym jest tranzystor? Najważniejsze informacje

Tranzystory to urządzenia składające się zazwyczaj z trzech elektrod (rzadziej z czterech). Używane są jako element elektroniczny, którego zadaniem jest wzmacnianie przesyłanego sygnału elektrycznego. Tranzystory znajdują się w użyciu mniej więcej od połowy XX wieku, choć niektóre elementy lub patenty tych urządzeń przedstawiano już wcześniej (nawet w latach dwudziestych XX wieku). Pierwszy, sprawnie działający rodzaj tranzystora został stworzony w laboratorium Bella w 1947 roku (niecałe 10 lat później, jego twórcy – John Bardeen, Walter Brattain oraz William Shockley otrzymali za niego nagrodę nobla w dziedzinie fizyki).

W kolejnych dekadach urządzenia tranzystorowe były przebudowywane. W Polsce przemysłowa produkcja tranzystorów rozpoczęła się na początku lat sześćdziesiątych.

Tranzystory są dziś powszechnie używane w różnych działach elektroniki. Pomyślnie zastąpiły one o wiele większe i mniej funkcjonalne lampy elektronowe. Tym samym, rozpoczęły bardzo wyraźny dla współczesnego przemysłu trend „miniaturyzacji”. Zastąpienie obszernej lampy niewielkim tranzystorem pozwoliło bowiem na zmniejszenie całości rozmiaru danego urządzenia.

W rezultacie użycia tranzystorów, pobór mocy przez urządzenia elektryczne stawał się coraz mniejszy. Dzięki temu pozostałe obecne w nich części (takie jak pracujące wespół z tranzystorami różnorodne elementy bierne) również zmniejszyły swoją objętość.

Rodzaje dostępnych tranzystorów

Wśród tych dostępnych tranzystorów znajdziemy kilka głównych rodzajów. Przede wszystkim będą to tranzystory bipolarne i unipolarne. Różnią się między sobą przede wszystkim mechanizmem ich działania:

tranzystory bipolarne – w których prąd płynący od bazy do emitera steruje silniejszym prądem płynącym między kolektorem i emiterem,

– tranzystory unipolarne – w których prąd płynący przez półprzewodnik o takim samym typie przewodnictwa.

Ponadto, dostępne tranzystory można podzielić wg kilku innych grup kategorii – wyróżniamy wówczas tranzystory jednozłączowe, a także – różniące się rodzajem użytych w nich półprzewodników, lub parametrami ich pracy.

W poszczególne modele tranzystorów możesz zaopatrzyć się na: https://sklep.avt.pl/.

Zastosowanie tranzystorów

Tranzystory stosowane są w tych urządzeniach, w których pojawia się potrzeba wzmocnienia ich pracy. Wymienić należy między innymi lustra prądowe, źródła prądowe, stabilizatory, klucze elektroniczne, przerzutniki, generatory, przesuwniki napięcia.

Obecnie, dzięki rozwojowi technologii cyfrowej, tranzystory wykorzystywane są między innymi w budowie sprzętu komputerowego. Znajdziemy je choćby w budowie pamięci półprzewodnikowej – RAM i ROM.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here