loader

FAQ

Które zajęcia będą najbardziej odpowiednie dla mojego dziecka?

Wyboru zajęć można dokonać sugerując się wiekiem dziecka, tematyką, która może okazać się interesująca dla dziecka lub terminem, w których będą odbywać się zajęcia.

Lista zajęć

Jeśli po zapoznaniu się z oferowanymi przez nas zajęciami wciąż nie możesz podjąć decyzji odnośnie zapisu swojego dziecka, lub masz więcej pytań to koniecznie skontaktuj się z nami pisząc na adres meilowy sebastian@cyfrowiwynalazcy.pl. Z pomocą pedagoga prowadzącego zajęcia problem z pewnością zostanie rozwiązany.

Ile trwa cały cykl zajęć?

Cykl zajęć to 8 spotkań po 1 godzinę i 15 minut. Przewidziane są 4 spotkania w miesiącu, więc cały cykl trwa łącznie 2 miesiące.

Co, jeśli dziecko zepsuje coś na zajęciach?

Bierzemy taką ewentualność pod uwagę, w związku z czym zadbaliśmy o to, aby cały sprzęt został ubezpieczony. W przypadku, gdy dziecko zepsuje cokolwiek na zajęciach rodzic nie będzie musiał płacić za wyrządzone szkody.

Czy zajęcia są bezpieczne?

Zdajemy sobie sprawę z faktu, iż obecność jakiejkolwiek formy elektryczności na zajęciach niesie ze sobą niebezpieczeństwo. Jednak podczas zajęć Cyfrowych Wynalazców dzieci korzystać będą z zasilania o napięciu 5 Volt i małym natężeniu. Oznacza to, że nie ma nawet najmniejszego prawdopodobieństwa, aby dziecko w momencie kontaktu z prądem o takim natężeniu i napięciu poczuło chociażby mrowienie.

Kto może uczestniczyć w zajęciach Cyfrowych Wynalazców?

  • Nasze zajęcia skierowane są do różnych grup wiekowych. Najniższa granica, od której można zapisać dziecko to wiek 6 lat.
  • Nie wymagamy od dzieci chcących uczestniczyć w naszym zajęciach żadnych specjalnych umiejętności z zakresu informatyki czy robotyki. Nasz pedagog prowadzący zajęcia od samego początku przekaże uczestnikom całą wiedzę, którą będą musieli posiadać. Aby dziecko czerpało radość z brania udziału w naszych zajęciach w zupełności wystarczy mu podstawowa umiejętność pisania, czytania oraz obsługi komputera.

Co w przypadku, gdy zapłacę za cały miesiąc zajęć, a dziecko będzie chciało zrezygnować?

Wierzymy, że nasze zajęcia będą interesujące dla wszystkich dzieci, które zostaną na nie zapisane. Jednak w przypadku, gdyby wystąpiła konieczność zrezygnowania z uczestnictwa jesteśmy gotowi zwrócić proporcjonalną część kwoty, za zajęcia, na których dziecko będzie nieobecne. Ma to jednak zastosowanie tylko w momencie całkowitej rezygnacji, nie w momencie jednorazowej nieobecności dziecka.

Jak zapisać dziecko na zajęcia?

Zapisy przyjmujemy w formie elektronicznej. Aby tego dokonać należy przejść do listy zajęć, wybrać zajęcia, na które chcesz zapisać swoje dziecko, po czym wypełnić formularz. W celu potwierdzenia zapisu i dopełnienia formalności nasz pedagog skontaktuje się z Tobą.

Czy podczas zajęć dzieci otrzymują jedzenie lub picie? Czy możliwe jest wnoszenie własnych napojów lub jedzenia?

Z powodu obecności dużej ilości elektroniki na zajęciach nie ma możliwości spożywania jedzenia lub napojów w trakcie trwania zajęć. Jednak w programie przewidzieliśmy krótkie przerwy, podczas których dzieci będą mogły napić się i coś przekąsić. Za to na terenie Technopark Pomerania znajduje się restauracja, w której po zajęciach można miło spędzić czas rozmawiając z dzieckiem o tym, co robiło na zajęciach.

Jak wybierane są rodziny ubogie, których dzieci uczestniczą w zajęciach?

Wyboru rodziny ubogiej, z której dziecko będzie mogło uczestniczyć w zajęciach Cyfrowych Wynalazców, dokonuje oddział Caritas. Jeśli chcesz zgłosić się do programu wsparcia rodzin ubogich to skontaktuj się ze swoim oddziałem Cartias.

Dla dzieci w jakim wieku (klas/poziomów nauczania) jest zalecane?

Inteligentne Miasto zostało stworzone z myślą o dzieciach od 7-12 lat, ale równie dobrze mogą się nim posługiwać dzieci starsze. Współpracujemy zarówno ze szkołami podstawowymi jak i gimnazjami – z równym powodzeniem. Nie wymagane jest żadne doświadczenie z programowaniem, ale pracę może ułatwić znajomość środowiska Scratch.

Czego potrzebujecie by korzystać z IM?

Do pracy z Inteligentnym Miastem wystarczy komputer z portem USB, myszką i klawiaturą oraz stanowisko pracy z zalecaną powierzchnią 30cm2. Dostęp do Internetu wymagany jest jednorazowo w celu pobrania oprogramowania, które współpracuje z systemami Windows, Linux oraz OS X.

Jak to działa?

Zestaw Inteligentne Miasto składa się z 15 sztuk puzzli tworzących urbanistyczną makietę, na której stawiane będą modele infrastruktury miasta. Jest to sygnalizacja świetlna zarówno dla ruchu ulicznego (2 sztuki) i dla pieszych (1 sztuka), semafor (1x), szlaban (1x) oraz lampa uliczna (1x).

Zestaw działa w dwóch trybach:

  • Automatyczny – modele działają „jak w rzeczywistości”, bez potrzeby podłączania ich do komputera
  • Programowalny – uczeń programując poszczególne modele natychmiastowo widzi efekt swojej pracy na makiecie

Najlepsze efekty dydaktyczne uzyskuje się, kiedy każde dziecko posiada swój zestaw – umożliwia to pracę jednoczesną nad tym samym zadaniem oraz pracę grupową, nad jednym wielkim miastem.

Jak możesz otrzymać zestaw?

Na początku roku szkolnego 2016/2017 chcemy uruchomić program współpracy – będziemy rekrutować placówki edukacyjne, które zaopatrzymy w nasze zestawy. Za pomocą formularza dostępnego na naszej stronie poświęconej edukacji, należy się do nas zgłosić – dalszymi krokami zajmiemy się już my!

Czy można zamówić zestaw za granicę? Czy przewidziane są języki obce?

Tak, wysyłamy zestawy wszędzie tam, gdzie są potrzebne. Na obecną chwilę zestaw dostępny jest jedynie w języku polskim, jednak mamy w planach również języki obce. Zachęcamy do zapisania się na nasz newsletter by być na bieżąco!

Jako nauczyciel, jak mógłbym pozostać z wami w ciągłym kontakcie?

Poprzez formularz „zgłoś swoją szkołę” znajdujący się na podstronie edukacyjnej, z zaznaczeniem pola „nauczyciel”.

Dla ilu dzieci wystarczy jeden zestaw?

Zalecamy by jeden komputer – narzędzie do programowania – było dostępne dla jednego ucznia. W przypadku młodszych Odkrywców doskonale sprawdza się praca w parach, gdzie mogą oni sobie nawzajem pomagać. Nie jest to jednak jednoznaczne z naszą makietą – po stworzeniu dużego miasta może na nim pracować jednocześnie cała klasa!

Kto stworzył Inteligentne Miasto?

Jako Fundacja Rozwoju Branży internetowej „Netcamp” od 2008 roku wspieramy rozwój startupów, promujemy przedsiębiorczość technologiczną oraz zajmujemy się edukacją IT osób dorosłych. Od ponad dwóch lat zajmujemy się także edukacją najmłodszych, prowadząc warsztaty Cyfrowi Wynalazcy. Zestaw „Inteligentne Miasto” powstał na potrzeby tych właśnie warsztatów – chcieliśmy stworzyć fizyczny model, który uatrakcyjni dzieciom naukę programowania i udało się.  Powstał nie tylko zestaw przeznaczony jedynie do prowadzenia zajęć dodatkowych dla dzieci, ale świetna zabawka edukacyjna oraz narzędzie dydaktyczne dla szkół.

Gdzie znajdę scenariusze lekcji?

Podstawowy zestaw scenariuszy dostarczamy wraz z zestawem, są one także dostępne na naszej stronie internetowej. Inteligentne Miasto jest wciąż rozwijane, stąd będziemy ciągle dodawać nowe scenariusze (oczywiście bezpłatnie) dostępne do pobrania z naszej strony internetowej, o czym będziemy informować na bieżąco.

Jakie technologie są używane? Czy jest to opogramowanie OpenSource?

Stosowane oprogramowanie to przygotowane do obsługi zestawu oprogramowanie Snap! (Open Source, MIT Licence) oraz platforma Arduino. Nauczyciel może poza zestawem, użyć zarówno oprogramowania jak i platformy Arduino do dowolnych celów edukacyjnych! W Internecie znajduje się mnóstwo gotowych inspiracji do takiego działania.

Czy istnieje program gwarancyjny?

Na zestaw udzielana jest dwuletnia gwarancja obejmująca ewentualne wady fabryczne czy te wynikłe w procesie użytkowania zestawu. Gwarancja nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych. Modele są przygotowane na ciężką, fizyczną pracę, gdyby jednak doszło do sytuacji, w której model został fizycznie uszkodzony – w naszym sklepie dla szkół można zakupić każdy z modeli osobno. Również powiększenie makiety o więcej elementów daje nowe możliwości interakcji z uczniami.

Jak wygląda procedura zwrotu?

Należy dokonać zgłoszenia usterki na kontakt@cyfrowyodkrywca.pl wraz z uzasadnieniem. Konsultant po weryfikacji podejmie decyzje o potrzebie przesyłki do siedziby lub przesłania nowego modelu, sugerując by niefunkcjonalny model w sposób statyczny uatrakcyjniał wygląd Miasta.

Jaki język programowania jest używany?

Zestaw wykorzystuje idee programowania obrazkowego – stosowaną z powodzeniem w oprogramowaniu Scratch. Sterowanie elementami Miasta odbywa się za pomocą gotowych klocków sterowania, których łączenie powoduje utworzenie programu. Miasto, poprzez kostkę Arduino, wykonuje polecenia wskazane mu przez komputer. Od 2013 roku realizujemy zajęcia zarówno dla dzieci jak i dzieci oraz rodziców. Możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że do nauczenia się sposobu obsługi Miasta wystarczy 10 minut. Wyzwanie w programowaniu polega na wymyśleniu sposobu, algorytmu jego działania!

Czy istnieje możliwość pracy z zestawem na tabletach?

Pracujemy nad wersją oprogramowania na tablety, dlatego też dzisiaj musimy stwierdzić, że niestety nie, natomiast wiemy, że to ważne – poinformujemy, gdy tylko będzie to możliwe! 

Dla ilu dzieci wystarczy jeden zestaw?

Zalecamy by jeden komputer – narzędzie do programowania – było dostępne dla jednego ucznia. W przypadku młodszych Odkrywców doskonale sprawdza się praca w parach, gdzie mogą oni sobie nawzajem pomagać. Nie jest to jednak jednoznaczne z naszą makietą – po stworzeniu dużego miasta może na nim pracować jednocześnie cała klasa!

Gdzie jeszcze można wykorzystać Inteligentne Miasto?

Inteligentne Miasto to nie tylko programowanie! Forma naszego produktu doskonale sprawdza się jako pomoc dydaktyczna w edukacji komunikacyjnej, której głównym celem jest kształtowanie świadomości ryzyka w ruchu drogowym i przepisów ruchu drogowego. Inteligentne Miasto znacznie ułatwia nauczycielowi skierowanie uwagi uczniów i skoncentrowanie ich na zagadnieniach merytorycznych, a wszystko odbywa się w formie zabawy! Taki rodzaj zabawy sprzyja rozwojowi aktywności dziecięcej i ułatwia im opanowanie zasad zachowania się jako pieszy lub pasażer.

 

Jeśli po przeczytaniu powyższych pytań i odpowiedzi w dalszym ciągu masz wątpliwości to napisz do nas, korzystając z poniższego formularza kontaktowego lub wysyłając wiadomość na adres Naszego Pedagoga.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Corporate Identity created by Michał Łuczak | Information in English (EN)
Initiative Powered by Polski Startup & Fundacja Netcamp